Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Szacuje się w Polsce może na nie chorować nawet około 11 mln osób! Niestety wiele z nich, traktuje nadciśnienie jako pewien stan, a nie chorobę, a już na pewno uważa go za powód do przejścia na dietę. Dodatkowo blisko połowa może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że choruje. Wielu chorych nie wie też, co jeść w nadciśnieniu.

Tymczasem nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak np. zawał czy udar. Lepiej więc go nie lekceważyć, regularnie się badać i zmienić nawyki żywieniowe na takie, które pomogą obniżyć ciśnienie.

Na moim profilu FB chwaliłam się już, że przygotowuję nową książkę o diecie w nadciśnieniu. A dzisiaj mam dla was 5 najważniejszych zaleceń dietetycznych w tej chorobie.

owoce jagodowe i arbuz
fot. Pixabay/silviarita

Co jeść w nadciśnieniu? – Zalecenia dietetyczne 

 1. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności (np. żywność gotowa, słone przekąski, słodycze, fast food)
 2. Słodkie desery i słodzone napoje spożywaj tylko okazjonalnie. Najlepiej zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty, a słodkie desery i wypieki przyrządzaj samodzielnie, z ograniczeniem cukru i tłuszczów takich jak masło, a za to z dodatkiem otrąb czy mąk pełnoziarnistych.
 3. Ograniczaj nasycone kwasy tłuszczowe (występują przede wszystkim w tłustym mięsie, wędlinach, skórkach z drobiu, tłustym nabiale i serach, oleju palmowym i kokosowym)
 4. Ogranicz solenie. Najlepiej nie zjadaj dziennie więcej niż płaską łyżeczkę (5 g) soli – ze wszystkich źródeł pokarmowych (sól jest w serach, wędlinach, chlebie itd.).
 5. Staraj się zjadać 400-500 g warzyw i owoców (lub więcej) dziennie.

   

  Zmian dokonuj stopniowo i w zgodzie ze sobą. Nie ma co oczekiwać, że twoja dieta stanie się idealna z dnia na dzień i nie będzie cię kusiło, by jeść ulubione potrawy (które być może znalazły się na liście „niepolecanych”). Nawet, jeśli uda ci się zmienić tylko część rzeczy pamiętaj, że to lepsze, niż gdyby nie zostało zrobione nic. Daj sobie czas, ale systematycznie stawiaj kolejne kroki na drodze do zdrowia.

  Oprócz zmiany nawyków dietetycznych nie zapominaj też o innych elementach zdrowego stylu życia: aktywności fizycznej, rezygnacji z palenia papierosów i (w miarę możliwości) ograniczeniu stresu. Serce masz tylko jedno – dbaj o nie.

  Pamiętaj też, że nadciśnienie to nie tylko choroba osób po 50-60 roku życia. Chorują też osoby młode. Dlatego badaj ciśnienie, gdy tylko nadarzy się okazja i namawiaj do tego rodzinę i znajomych. W ten sposób pośrednio możesz uratować komuś życie.

Update (03.03.2020): moja książka o nadciśnieniu ukaże się w księgarniach już za kilka tygodni 🙂

dieta w nadciśnieniu

Może cię też zainteresować…