Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Szacuje się w Polsce może na nie chorować nawet około 11 mln osób! Niestety wiele z nich, traktuje nadciśnienie jako pewien stan, a nie chorobę, a już na pewno uważa go za powód do przejścia na dietę. Dodatkowo blisko połowa może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że choruje. Wielu chorych nie wie też, co jeść w nadciśnieniu.

Tymczasem nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak np. zawał czy udar. Lepiej więc go nie lekceważyć, regularnie się badać i zmienić nawyki żywieniowe na takie, które pomogą obniżyć ciśnienie.

Na moim profilu FB chwaliłam się już, że przygotowuję nową książkę o diecie w nadciśnieniu. A dzisiaj mam dla was 5 najważniejszych zaleceń dietetycznych w tej chorobie.

owoce jagodowe i arbuz
fot. Pixabay/silviarita

Co jeść w nadciśnieniu? – Zalecenia dietetyczne 

  1. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności (np. żywność gotowa, słone przekąski, słodycze, fast food)
  2. Słodkie desery i słodzone napoje spożywaj tylko okazjonalnie. Najlepiej zrezygnuj ze słodzenia kawy i herbaty, a słodkie desery i wypieki przyrządzaj samodzielnie, z ograniczeniem cukru i tłuszczów takich jak masło, a za to z dodatkiem otrąb czy mąk pełnoziarnistych.
  3. Ograniczaj nasycone kwasy tłuszczowe (występują przede wszystkim w tłustym mięsie, wędlinach, skórkach z drobiu, tłustym nabiale i serach, oleju palmowym i kokosowym)
  4. Ogranicz solenie. Najlepiej nie zjadaj dziennie więcej niż płaską łyżeczkę (5 g) soli – ze wszystkich źródeł pokarmowych (sól jest w serach, wędlinach, chlebie itd.).
  5. Staraj się zjadać 400-500 g warzyw i owoców (lub więcej) dziennie.

    Oprócz zmiany nawyków dietetycznych nie zapominaj też o innych elementach zdrowego stylu życia: aktywności fizycznej, rezygnacji z palenia papierosów i (w miarę możliwości) ograniczeniu stresu. Serce masz tylko jedno – dbaj o nie.

    Pamiętaj też, że nadciśnienie to nie tylko choroba osób po 50-60 roku życia. Chorują też osoby młode. Dlatego badaj ciśnienie, gdy tylko nadarzy się okazja i namawiaj do tego rodzinę i znajomych. W ten sposób pośrednio możesz uratować komuś życie.

Update (03.03.2020): moja książka o nadciśnieniu ukaże się w księgarniach już za kilka tygodni 🙂

dieta w nadciśnieniu

Może cię też zainteresować…