Dieta w nadciśnieniu – nowa książka!

Na nadciśnienie tętnicze może cierpieć nawet ponad 30% Polaków. Część z nich bagatelizuje chorobę, lub bierze leki, ale nie przejmuje się zupełnie swoją dietą ani stylem życia. Tymczasem zaniedbane nadciśnienie może okazać się bardzo groźne w skutkach (zwiększa np. ryzyko wystąpienia zawału czy udaru). Sprawę komplikuje fakt, że lekarze często nie potrafią przekazać pacjentowi, jak właściwie powinna wyglądać dieta w nadciśnieniu. Niektórzy z nich zalecają lakonicznie „przejście na jakąś dietę”, „lekkie posiłki” lub odsyłają do Internetu. Moja nowa książka powstała właśnie po to, by zwiększyć świadomość pacjentów i pomóc im dokonać zmian w swoich nawykach żywieniowych.

Zasady diety w nadciśnieniu

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to nie tylko zalecana dieta w nadciśnieniu, ale ceniony przez ekspertów, wszechstronny prozdrowotny styl żywienia. Jest ona uważana za jedną z najzdrowszych diet świata (obok np. diety śródziemnomorskiej) oraz dietę, na której stosunkowo łatwo schudnąć. Rekomenduje ją wiele polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, a jej skuteczność została wielokrotnie potwierdzona badaniami. Oprócz obniżania ciśnienia może ona zapobiegać cukrzycy typu 2, wspierać leczenie hipercholesterolemii czy chronić serce.

Nowa książka Pokonaj nadciśnienie dietą DASH przybliża zasady stosowania programu DASH oraz opisuje produkty i składniki, które wspomagają normalizację ciśnienia. Dowiesz się z niej co jeść, jak planować posiłki, w jaki sposób przyrządzać potrawy oraz czego unikać – by wspierać leczenie swojej choroby. Przekonasz się, że dieta przy nadciśnieniu może być smaczna i dostosowana do twoich potrzeb. Wśród licznych przepisów znajdziesz nie tylko pomysły na śniadania, obiady czy kolacje – ale także patenty na łatwe przekąski oraz przetwory i półprodukty, które ułatwią ci przygotowanie zbilansowanych posiłków.

Książka pomoże ci krok po kroku wprowadzić właściwą dietę w nadciśnieniu, a dzięki temu – zmniejszyć ryzyko powikłań, a być może nawet zmniejszyć dawki leków (pod kontrolą lekarza oczywiście). Oprócz wskazówek dietetycznych, zawiera też rozdział o stylu życia korzystnym dla leczenia chorób sercowo-naczyniowych oraz ponad 90 przepisów na łatwe, zdrowe posiłki.

Premiera już wiosną 2020 🙂