Śledzie – kilka faktów, które warto znać

Niedawno pisałam o tym jak przyrządzać ryby, by zachować ich wartości odżywcze. Poruszałam tam przede wszystkim kwestię kwasów omega 3. Jedną z ryb, bogatych w kwasy omega 3 jest właśnie nasz poczciwy śledzik. Ale dobre tłuszcze to nie jego jedyne zalety pośród prozdrowotnych właściwości śledzi. 

Właściwości śledzi

Popularny śledzik zawiera wiele innych pożytecznych składników, np. witaminy D, której większość z nas ma niedobór (szczególnie zimą), a która ma wielkie znaczenia dla utrzymania zdrowia i odporności. Unikanie niedoboru witaminy D jest szczególnie istotne dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, których niestety jest coraz więcej wśród nas.

Selen (również występujący dość obficie w śledziach) to z kolei ważny składnik dla osób z chorobą Hashimoto.

Największą zaletą śledzia jest bez wątpienia fakt, że jest stosunkowo tani, łatwo dostępny i lubiany (jak na rybę) przez wielu Polaków.

Jak przygotować śledzia?

Jeśli kupujesz śledzie solone z beczki – pamiętaj by dobrze je odmoczyć przed przyrządzeniem/ zjedzeniem.

Moczenie śledzi polega na zalanie ich zimną wodą i kilkukrotnej zmianie tejże wody (trwa to kilka godzin).

Moczenie pomaga pozbyć się nadmiaru soli (po pierwsze dlatego, że jej nadmiar jest niezdrowy a po drugie dlatego że nieodmoczone śledzie są po prostu niejadalne :)…)

Ważne jest również to, z czym łączysz śledzie w jednym posiłku. Tu możesz przeczytać, z czym na pewno nie warto ich łączyć. 

właściwości śledzi
fot. Pixabay/ RLievi + grafika: Canva

Jak często jeść ryby?

Jak głosi holenderskie przysłowie: „Gdzie ludziska jedzą śledzie, tam doktorom się nie wiedzie” 😀

Staraj się więc jeść tłuste ryby morskie (w tym również śledzie) dwa razy w tygodniu przez cały rok, nie tylko od Święta.

Smacznego (i na zdrowie)!


Więcej o znaczeniu ryb w profilaktyce zdrowotnej możesz przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej:


Może cię też zainteresować…