Dieta dla mózgu – nowa książka

Zbliża się wielkimi krokami długo wyczekiwana premiera. Dieta dla mózgu powstawała bardzo długo i z przydługiego pliku tekstowego stała się wreszcie kolorową cegłówką. Pisząc, przekopałam się przez sterty literatury i odkryłam obszary wiedzy całkiem świeżo odkryte. To swoją drogą niesamowita jak nauka się zmienia, ile jeszcze nie wiemy i jak to wszystko szybko idzie do przodu. Wystarczy powiedzieć, że większą część merytoryki książki pisałam wiosną/ latem ubiegłego roku, a już miesiąc temu przy korekcie autorskiej poprawiałam i dopisywałam nowinki. Zatem, by zakończyć ten przydługi wstęp, czego możecie oczekiwać po dietetycznej książce o mózgu?

dieta dla mózgu

Dieta dla mózgu

Z książki dowiesz się, czego potrzebuje twój mozg do prawidłowego i optymalnego działania, a co mu szkodzi. Pisałam głównie o czynnikach dietetycznych, ale zahaczyłam też o szeroko rozumiany styl życia. Zawarłam też informacje jak najlepiej odżywiać mózg, które składniki są dla niego szczególnie istotne (np. dla regeneracji) i oczywiście – jak ich dostarczyć. Poruszyłam tematykę witamin i składników mineralnych oraz suplementów i preparatów ziołowych, które mogą mieć wpływ na pracę mózgu. Szczególny nacisk położyłam na ostrożność i rozwagę w ich stosowaniu.

Dieta dla mózgu podpowie ci także jak jeść na co dzień, by dbać o mózg i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Poznasz paliwo dla mózgu, wojownicze substancje walczące z wolnymi rodnikami, strategie dietetyczne lepsze i gorsze dla mózgu oraz… Gotowe rozwiązania, jak rozwiązać niektóre problemy związane z wdrażaniem zdrowego stylu życia na co dzień. Oczywiście książka zawiera też kilkadziesiąt przepisów. To one ilustrują w praktyce co i jak warto przyrządzać, by było smacznie, ale i wartościowo.

Jak za pomocą diety zregenerować mózg?

Dieta dla mózgu ma przede wszystkim uzmysłowić, jak ważne dla kondycji naszego mózgu teraz i w przyszłości jest to co zjadamy na co dzień. To właśnie teraz podejmujemy (świadomie lub nie) decyzje:

  • jaka będzie nasza jesień życia?
  • jak długo będziemy się cieszyć optymalną pracą mózgu, pamięcią czy sprawnością intelektualną? 

W książce dużo piszę o tym, co jeść i co robić, by mózg miał szansę się zregenerować oraz jak zapobiegać uszkodzeniom układu nerwowego, które mogą mieć przykre konsekwencje już w nie tak dalekiej przyszłości. W książce znalazł się rozdział o chorobach neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera i Parkinsona) oraz o zapobieganiu im.

Kilkukrotnie zwracam w książce uwagę na powszechny problem, jakim jest postrzeganie żywności tylko w kontekście źródła smaku, satysfakcji, zaspokojenia fizycznych objawów głodu lub wpływu na masę ciała. Tymczasem to wszystko jest dużo bardziej skomplikowane. To co jemy – ma realny i namacalny wpływ na to jak się czujemy, jak się uczymy i zapamiętujemy, a nawet… jak postrzegamy rzeczywistość.

orzechy dla mózgu
fot. Pixabay/ NickyPe

Dieta a zaburzenia nastroju

Depresja, lęki, obniżony nastrój, nieuzasadniony niepokój – one też mogą wynikać z czynników czysto fizycznych. Zaopiekowanie diety i stylu życia może im w dużej mierze zapobiegać, a także znacząco wspomóc farmakoterapię i psychoterapię, gdy już wystąpią. Istnieją naukowo stwierdzone powiązania pomiędzy sposobem żywienia a występowaniem zaburzeń nastroju. Warto być tego świadomym, szczególnie gdy już od jakiegoś czasu stosujemy leczenie, a przyczyna problemu nadal pozostaje nieuchwytna. Oprócz kwestii związanych z nastrojem – w książce Dieta dla mózgu znalazł się też rozdział o… spaniu. Tak, również na ten niezwykle ważny element życia może mieć wpływ odżywianie. Czasem stosunkowo niewielkie modyfikacje diety i stylu życia mogą pomóc nam zasypiać łatwiej i spać bardziej regenerująco. Zdecydowanie warto spróbować!

Dieta dla mózgu działającego na pełnych obrotach

Z książki dowiesz się także jak jeść, by czuć się bardziej wypoczętym psychicznie i fizycznie i czego nie robić, by nie dopuścić do uczucia permanentnego „zamulenia” i zniechęcenia. Zaznajomisz się z koncepcją diety MIND (najlepszej diety dla mózgu). Przeczytasz, jak na mózg oddziałują kawa, cukier czy różne rodzaje tłuszczu, a także rozmaite superfoods. Nie zabraknie też treści, które mnie osobiście niesamowicie pasjonują, czyli związanych z jelitami i ich wpływem na mózg. Tak, to nie pomyłka! Dieta dla mózgu to w dużej mierze dieta dla jelit. Związek kondycji jelit i ich mikrobioty z działaniem układu nerwowego, reakcją na stres, samopoczuciem czy nastrojem jest niebywale silny. Działanie osi mózg-jelito jest zaś jednym z najbardziej fascynujących obszarów nauki, o jakich ostatnio zdarza mi się czytać.

Nie martw się jednak, że Dieta dla mózgu jest książką naukową. Chociaż merytoryki jest w niej sporo, to wszystko starałam się napisać przystępnym językiem, bez definicji i naukowego bełkotu. Trudniejsze zagadnienia zawsze starałam się „przełożyć na ludzką mowę”, a każdy rozdział uzupełnić o praktyczne porady.