Nie tylko odchudzanie i mięśnie. Czy dzięki sportowi możesz lepiej pracować i mieć więcej znajomych?

Jak zmotywować się do sportu? To pytanie zadawałam sobie sama, jeszcze nie tak dawno temu. Nie jestem fitnessowym guru, maniaczką treningu ani ekspertem od sportu. Nie mogę powiedzieć: „Och, od dziecka non stop uprawiałam jakiś sport!” albo „Mam to we krwi. Aktywność fizyczna towarzyszy mi właściwie od zawsze!”

Cóż, wprawdzie (mniej lub bardziej) aktywny wypoczynek towarzyszył mi na przestrzeni całego życia, ale moja przygoda z regularnymi, świadomymi ćwiczeniami rozpoczęła się dopiero kilka lat temu, gdy zmusiło mnie do tego zdrowie. Musiałam nauczyć się żyć aktywnie od podstaw i nic nie przychodziło mi z łatwością. Zaczęło się od odbębniania obowiązku, skończyło się na czymś więcej i tak trwa sobie do dziś…

Co nam daje sport?

Dlaczego o tym piszę? Jestem dietetykiem i powinnam umieszczać tu zdjęcia jedzenia, przepisy i artykuły o diecie. Dlaczego miałoby cię interesować od kiedy ćwiczę i z jakiego powodu?

Ponieważ wiele osób uważa, że sport nie jest dla nich, że nie dadzą rady, że nie mają tyle silnej woli, by zawsze regularnie ćwiczyć. Mówią, że nie mają aktywności „w genach”, że są już za starzy na zmiany, że są, jacy są i nic się już nie da zrobić. Nie wiedzą, jak wiele mogą zyskać.

sport to nie tylko sposób na hobby, wysportowaną sylwetkę czy redukcję nadwagi. Na początku roku napisałam artykuł między innymi o o wpływie aktywności na naszą psychikę. Sport to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu czy prozdrowotna czynność. Dzięki sportowi możesz więcej – dosłownie i w przenośni.

Aktywność fizyczna może zmienić w twoim życiu wszystko: począwszy od tego, jak wyglądasz, przez to, jak się czujesz, jak sobie radzisz z domowymi i służbowymi obowiązkami, nawet po to, ile znajomych masz i jakie relacje nawiązujesz!

A poza tym przykład mój i wielu innych osób pokazuje, że pasją do sportu można zarazić się zawsze, w każdym wieku, nawet jeśli do tej pory twoim największym sportowym wyczynem było wniesienie siatek z zakupami na drugie piętro, gdy zepsuła się winda.
Nigdy nie jest za późno, żeby „wstać z kanapy” i zawalczyć o swoje zdrowie, sylwetkę czy po prostu lepsze samopoczucie.

jak zmotywować się do uprawiania sportu
fot. Pixabay/ stokpic

Jak zmotywować się do sportu? Ćwiczenia na dobre życie

Za co lubię sport i ćwiczenia?

  • Za to uczucie, gdy zrobiłam coś, co kilka tygodni, miesięcy albo lat temu, było dla mnie absolutnie niewykonalne.
  • Za satysfakcję, gdy byłam pewna, że nie dam rady, a potem okazuje się, że jednak dałam.
  • Za wrażenie, że podczas treningu problemy znikają, bo liczą się kolejne ruchy, kroki, powtórzenia
  • Za pozytywne zmęczenie, które pozwala poczuć, że żyję.
  • Za fakt, że gdy ciało się męczy, mózg odpoczywa i dostarcza potem kreatywnych pomysłów i rozwiązań.

I za to, jak to wszystko się pięknie przenosi na życie prywatne i zawodowe. Lepsza organizacja, motywacja, wytrwałość, dyscyplina (a także po prostu więcej energii) pozwalają lepiej funkcjonować w sytuacjach prywatnych i zawodowych.

Czy wiesz, że dzięki ćwiczeniom poprawia się krążenie, a to z kolei przekłada się na lepszą pracę mózgu? Dotleniony, odżywiony mózg jest w stanie lepiej i wydajniej pracować. Będąc aktywnym, efektywniej pracujesz, uczysz się i zapamiętujesz. Stopniowo znikają twoje skłonności do poddawania się, przy pierwszych (lub drugich i trzecich) trudnościach. Umiejętniej rozwiązujesz problemy. Przesuwasz limity, osiągasz więcej. 
Zaczynasz wreszcie wierzyć w siebie i w powodzenie twoich zamiarów. Gdy czujesz, że znikają granice i bariery, co jeszcze może cię powstrzymać?

Ćwiczenia na odchudzanie

Jeśli masz za sobą próby odchudzania, na pewno na jakimś etapie próbowałaś/ eś ćwiczyć. Tak, ćwiczenia spalają kilokalorie, pobudzają metabolizm, budują mięśnie czy kształtują sylwetkę, ale to tylko wierzchołek góry lodowej! No ale jak zmotywować się do sportu?

Regularna aktywność „porządkuje” nam szufladki w głowie. Oprócz tego poprawia naszą dyscyplinę, motywację i organizację, które są kluczowe przy odchudzaniu. W mojej nowej książce Schudnij bez diety poruszałam ten temat wielokrotnie. Sport wzmacnia nas, ale nie tylko fizycznie, lecz także mentalnie. Czujemy się bardziej skuteczni, bardziej wierzymy we własne siły, nie poddajemy się przy pierwszych trudnościach, bo pokonywanie słabości wchodzi nam w nawyk, jak mycie rąk przed posiłkiem. Brzmi jak idealna baza motywacyjna pod odchudzanie, prawda?

A efekt jo-jo czy skoki wagi? Osoba regularnie trenująca jest na nie znacznie mniej narażona! Bajka, nie uważasz?

Sport a relacje międzyludzkie

Osoby regularnie ćwiczące zwykle są bardziej otwarte i łatwiej nawiązują kontakty. Poczucie pewności siebie i własnej skuteczności może pomóc osobom, które mają problem z nieśmiałością, niską samooceną lub którym trudno nawiązywać znajomości. Uprawianie sportu i próbowanie nowych dyscyplin jest też świetną okazją, by poznać świetnych ludzi i nawiązać wartościowe relacje.

Bonus: Jeśli twoje przyjaźnie lub związki zwykle są krótkotrwałe lub kończą się przy pierwszych problemach… nawyk pokonywania trudności może spowodować, że zanim się poddasz i zrezygnujesz z jakiejś relacji, zrobisz wszystko, co w twojej mocy, by podtrzymać znajomość.

Sport a zdrowie

Jeśli nie wiesz, jak zmotywować się do sportu to uświadom sobie, że „sport to zdrowie” to nie pusty slogan. Jeżeli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, zawałów itd., wiedz, że ćwicząc możesz znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia ich u ciebie. 

Czy jesteś osobą, której ciągle jest zimno, której nawet latem marzną dłonie i stopy? A może odczuwasz ciągłe zmęczenie lub zniechęcenie? Czy wiesz, że z dużym prawdopodobieństwem, regularny sport to jedyne lekarstwo jakiego potrzebujesz?

Aktywność poprawia krążenie i dotlenienie ciała. Sprzyja dobremu wyrównaniu chorób przewlekłych (w tym chorób krążenia, chorób metabolicznych i niektórych chorób autoimmunologicznych, np. choroby Hashimoto), obniża stan zapalny w organizmie, zmniejsza insulinooporność (jeśli takową posiadasz), przeciwdziała zaparciom i normalizuje ciśnienie krwi.
Poprawia nastrój i zapobiega problemom ze snem. Wzmacnia mięśnie i kości.
Wpływa też na ładny wygląd cery i wydłuża młodość. Muszę wymieniać dalej…? 😉

Czy musisz ćwiczyć? Nie. Czy warto? Zdecydowanie 🙂 Spróbuj i przekonaj się, że ty też możesz!

Powodzenia!


Zdrowa dieta i ćwiczenia w jednej książce? Tak! Zobacz mój nowy poradnik Płaski brzuch, napisany we współpracy z doświadczoną trenerką Joanną Zając-Borowicką. 


Może cię też zainteresować…