Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Jak dotrzymać noworocznych postanowień? To pytanie kolejny rok z rzędu nurtuje wiele osób.
Nieważne, czy Twoim celem jest schudnięcie, rzucenie palenia, uprawianie sportu czy posiadanie porządku w szafach. Jeśli chcesz coś zmienić, ale nie wiesz jak to zrobić skutecznie – przeczytaj poniższy poradnik!

jak motywować się do działania
fot. Pixabay
Krok 1

Przemyśl swoją motywację i zastanów się, czego naprawdę chcesz. Przeanalizuj czy chcesz osiągnięcia celu wystarczająco mocno, by ponieść wysiłek i czy potrzeba zmiany płynie z twojego wnętrza, czy narzuca ci ją otoczenie, ktoś inny itp. Jeśli robisz coś wbrew sobie – prędzej czy później zaczniesz sabotować swoje działania. Już na początku ustal więc ze sobą co zrobisz i w jakim zakresie, a jeśli trzeba – pójdź ze sobą na kompromis 🙂

Krok 2

Właściwie sformułuj cel – postaraj się, by był możliwy do zmierzenia (a nie np. „będę wyglądać świetnie”) i zamiast szarżować („schudnę 40 kg!) wybierz metodę małych kroków i podziel swój cel na wiele małych celów (najlepiej określonych w czasie).

Krok 3

Precyzyjnie zaplanuj jak osiągniesz cel – stwórz szczegółowy plan, podzielony na etapy, które będziesz odhaczać. Im więcej szczegółów zaplanujesz, tym większa szansa na sukces (Np. zamiast enigmatycznie planować, że będziesz ćwiczyć 3 x w tygodniu, ustal, że we wtorek i czwartek po pracy pójdziesz pobiegać przez godzinę, a w niedzielę miedzy 10 a 13.00 pójdziesz na basen i popływasz 45 minut)

Krok 4

Ustal co zrobisz, jeśli pokusa będzie zbyt silna – komunikaty „nie będę palić” czy „nie będę jeść słodyczy” mogą nie wystarczyć, gdy nachodzi cię obezwładniająca ochota na papierosa czy batonika. Wymyśl procedury „ratunkowe”, które wprowadzisz w życie, gdy będzie ciężko (np. telefon do przyjaciółki, krótki spacer, ćwiczenie oddechowe, zajęcie się porządkami domowymi, wyjście z psem, umycie zębów…).

dążenie do celu krok po kroku
fot. Pixabay
Krok 5

Jeśli chcesz dotrzymać noworocznych postanowień, zauważaj swoje postępy i sukcesy – najłatwiej to robić notując je w dzienniku lub odhaczając na wcześniej przygotowanym planie.

Krok 6 

Nagradzaj się – zanim zaczniesz, wymyśl nagrody, które sprawią Ci radość (np. nowa książka, bilet do kina, godzinny masaż itp.) i obdarowuj się nimi, gdy osiągniesz mały cel, lub zakończysz pewien etap w dążeniu do dużego.

Krok 7 

Nie poddawaj się, gdy się potkniesz – każdemu może się zdarzyć choroba, niedyspozycja, gorszy tydzień w pracy lub kłopoty rodzinne. Jeśli „siła wyższa” lub po prostu chwilowy, wybitny leń spowoduje, że nie wykonasz zaplanowanej pracy lub złamiesz postanowienia – nie rzucaj wszystkiego z hukiem, tylko daj sobie chwilę na pozbieranie i wróć do planu. Zakoduj sobie w głowie, że jedno, dwa a nawet więcej potknięć na Twojej drodze to nie powód by rezygnować, a przeszkody czynią osiągnięcie celu jeszcze bardziej satysfakcjonującym.  

Powodzenia! Mam nadzieję, że w tym roku uda wam się dotrzymać noworocznych postanowień!

jak wreszcie schudnąć
fot. Pixabay

Może cię też zainteresować…