Nie tylko dekoracja świątecznego stołu. Jak posiać rzeżuchę i dlaczego warto?

Rzeżucha, a właściwie pieprzyca siewna, na stałe wpisała się w klimat Świąt Wielkanocnych. Jest aromatyczna, bardzo smaczna i lekko ostra w smaku. Właściwości rzeżuchy również należą do ciekawych.
Według mnie, jej kiełki należą do jednych z najsmaczniejszych. Osobiście, uwielbiam nawet zapach nasionek po otwarciu opakowania.

Do czego pasuje rzeżucha?

Ta niepozorna roślinka używana do dekoracji stołów, fantastycznie pasuje do kanapek, mięs na zimno, jajek na twardo, rozmaitych sałatek, a nawet do posypywania zup (np. żurku). Można ją dodać do twarożku z rzodkiewką, wkroić do pasty jajecznej, czy posypać nią zapiekankę, danie z makaronu, kaszy czy ryżu. Aż żal, że niektórzy używają jej wyłącznie do dekoracji, a gdy zmarnieje – wyrzucają.

Właściwości rzeżuchy. Dlaczego warto ją jeść?

Kiełki rzeżuchy, jak wszystkie kiełki, są bogate w witaminy (szczególnie dużo witaminy C) oraz przeciwutleniacze, które zapobiegają poważnym chorobom (np. chorobie wieńcowej) oraz przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Rzeżucha dostarcza błonnika, który wspiera działanie przewodu pokarmowego, oprócz tego wspomaga kondycję skóry, włosów i paznokci; pomaga zapobiegać obrzękom i skurczom mięśni; korzystnie wpływa na oczy a nawet może zapobiegać nowotworom, ponieważ dostarcza tych samych prozdrowotnych substancji, co kapusta czy brokuły!

Jak uprawiać rzeżuchę?

Rzeżuchę można uprawiać w ogrodzie, skrzynce balkonowej lub doniczce. W ogrodzie wysiewamy ją od marca, gdy temperatura gruntu osiągnie 6-10 stopni Celsjusza, ale w mieszkaniu możemy uprawiać ją cały rok! Dzięki temu prozdrowotne właściwości rzeżuchy możemy mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Rzeżucha nie ma żadnych szczególnych wymagań, chociaż przy kiełkowaniu lubi ciepłe, słoneczne stanowisko.

Jak posiać rzeżuchę?

Popularny sposób na uprawę rzeżuchy to wysiew na wacie. Jak to zrobić? Bardzo prosto:

  • Na półmisek lub inne płaskie naczynie wyłóż warstwę waty* około 1-2 cm.
  • Nasącz watę wodą i równomiernie wysyp na nią nasiona rzeżuchy.
  • Zwilż nasiona (najłatwiej to zrobić przy pomocy spryskiwacza do roślin).
  • Odstaw naczynie na słoneczny parapet.
  • Codziennie kilkukrotnie zwilżaj nasiona (najlepiej spryskiwaczem, bo strumień wody może je zmyć z waty), nie pozwalając im wyschnąć. 
  • Obserwuj wzrost nowego życia i czekaj 🙂

* uwaga: to musi być prawdziwa wata – płatki kosmetyczne nie sprawdzają się, bo są zbyt zbite i cienkie.

właściwości rzeżuchy
moja rzeżucha, świeżo po wysiewie

Kiedy zebrać rzeżuchę?

Kiełki są gotowe do zbioru  po około 6-10 dniach od wysiewu. Najwygodniej ścinać je nożyczkami. Oczywiście w ogrodzie, czy doniczce można wyhodować większe roślinki i przycinać je jak np. popularne kuchenne zioła.

Powodzenia i smacznego!

 


Może cię też zainteresować…