Nie tylko witamina E – 3 składniki, które wydłużą młodość skóry

O tym, że witamina E może wydłużać młodość i spowalniać powstawanie oznak starzenia, wiedzą nawet dzieci w szkole podstawowej.
Nie bez powodu nazwano ją „witaminą młodości”. Ale związków, które potrafią chronić i „odmładzać” skórę jest znacznie więcej! Sprawdź, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę:

Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Apigenina

Jest polifenolem, który występuje np. w pietruszce, selerze, rumianku, cebuli czy grejpfrutach.
Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie (czyli neutralizuje szkodliwe wolne rodniki). Może poprawiać stan skóry i spowalniać procesy starzenia.

składniki które wydłużają młodość skóry
fot. Pixabay

Jak wydłużać młodość skóry? Kwasy omega 3

To grupa kwasów tłuszczowych, których wpływ na zdrowie człowieka jest nie do przecenienia. Ale te tłuszcze są dobre również dla skóry. Jeśli spożywasz je regularnie zadbają o nawilżenie skóry, zapobiegną jej przesuszeniu czy rogowaceniu, będą łagodzić stany zapalne a także zapobiegać powstawaniu zmarszczek.
Znajdziesz je na przykład w tłustych morskich rybach (kwasy EPA i DHA) a także w oleju i siemieniu lnianym, orzechach włoskich czy oleju rzepakowym (kwas alfa-linolenowy).

Jak zabezpieczać się przed promieniami UV? Astaksantyna

Jest karotenoidem (jak beta karoten), ale nie występuje w marchewce czy groszku, tylko w rybach i owocach morza (np. pstrągu, łososiu czy krewetkach).
Może zmniejszać szkodliwy wpływ promieniowania UV na skórę i minimalizować jego skutki takie jak wiotczenie skóry czy powstawanie zmarszczek – czyli wydłużać młodość.

Jeśli chcesz spowolnić starzenie i korzystnie wpłynąć dietą na stan swojej skóry, zobacz też moją książkę „Dieta anti-aging”.


Może cię też zainteresować…