Robimy przetwory! Duszone śliwki

Duszone śliwki to pomysł na szybkie, łatwe i pyszne przetwory. Z nimi nie trzeba spędzać całego dnia w kuchni.

Jesienią zwykle robię kilka słoików, a gotowe śliwki dodaję potem do owsianek, deserów lub zjadam bez niczego, prosto ze słoika.

Do tego celu nadają się najlepiej mięsiste, duże, fioletowe śliwki.

najszybsze przetwory ze śliwek

Duszone śliwki 

Składniki:

2 kg dużych, fioletowych śliwek

2 – 2,5 łyżki cukru

 

  1. Śliwki umyj, przekrój na pół i wyjmij pestki.
  2. Każdą połówkę przekrój w poprzek na 4-6 części (zależnie od wielkości).
  3. Śliwki włóż do garnka ze stali nierdzewnej z grubym dnem (lub do dwóch garnków, powinny dochodzić mniej więcej do połowy ścianek).
  4. Podlej odrobiną wrzątku i duś na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Śliwki powinny puścić czerwony sok i gotować się z nim.
  5. Po około 20 minutach dodaj cukier, wymieszaj i duś jeszcze chwilę. Skórki powinny odejść, a miękkie, lekko rozpadające się cząstki śliwek, powinny pływać w treściwym czerwonym soku.
  6. Gorące śliwki wraz z sokiem przełóż do starannie wyparzonych słoików (pozostawiając przynajmniej 1-2 cm odstępu od wieczka i przetrzyj ręcznikiem papierowym brzegi, jeśli się zachlapały.
  7. Starannie zamknij słoiki (pokrywki też powinny być wyparzone), odwróć je do góry nogami i pozostaw do całkowitego schłodzenia. Dopiero wtedy odwróć.

Uważaj, brzegi słoików i pokrywki powinny być starannie osuszone, w przeciwnym razie słoiki mogą się dobrze nie zamknąć, a ich zawartość ulegnie szybszemu zepsuciu.

Moje duszone śliwki są zawekowane, ale zwykle przechowuję je w lodówce, żeby przedłużyć ich trwałość. Jako przetwory z bardzo niewielką ilością cukru są bardziej podatne na zepsucie niż tradycyjna słodka konfitura czy powidła.
Ponieważ po otwarciu można je przechowywać tylko do kilku dni (obowiązkowo w lodówce), lepiej robić mniejsze słoiki, lub nie wypełniać ich całkowicie.

Właściwości śliwek

Zaletą śliwek są przede wszystkim zawarte w nich błonnik i polifenole.

fioletowe śliwki drylowane
fot. Pixabay/ S. Hermann & F. Richter

Błonnik śliwek wspomaga perystaltykę jelit, pomaga zapobiegać nowotworom i utrzymać prawidłowy poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Polifenole zawarte w tych pysznych owocach zwalczają wolne rodniki i pomagają walczyć z tak zwanym stresem oksydacyjnym, będącym przyczyną wielu poważnych chorób oraz powstawania przedwczesnych oznak starzenia.

Śliwki są także źródłem potasu, który pomaga normalizować ciśnienie krwi i wspiera odkwaszanie organizmu.

 

Smacznego!


Może cię też zainteresować…