Warsztaty żywieniowe dla dzieci – podsumowanie
To by było na tyle! 🙂
Warszawskie dzieci powoli zaczynają już ferie, a ja postanowiłam podsumować semestr i nasze warsztaty żywieniowe z Poradnią Dietosfera.
Przez tych kilka miesięcy zdążyłyśmy odwiedzić i edukować żywieniowo dzieci i młodzież z klas 0-8.
Na zajęciach rozmawialiśmy o cukrze, słodyczach, napojach, prawidłowych nawykach oraz skutkach takich, a nie innych wyborów żywieniowych. Pokazywałyśmy, jak zrobić zdrowe słodycze, częstowałyśmy owocami i zachęcałyśmy do udziału w quizach wiedzy.
Warsztaty żywieniowe dla dzieci
Moje wnioski?
- Wygląda na to, że w ostatnich latach edukacja żywieniowa i zdrowotna w szkołach poprawiła się. Dzieci uczą się np. o witaminach czy piramidzie zdrowego żywienia już w klasach 1-3.
- Wiedza żywieniowa dzieci i młodzieży jest bardzo duża i sądzę, że w wielu kwestiach przewyższa znacząco wiedzę niektórych dorosłych 😉
- Tak jak w przypadku dorosłych, bywa, że duża wiedza nie idzie w parze z praktyką, dlatego to istotne by edukować już od najmłodszych lat, pokazywać lepsze rozwiązania i zachęcać do prób (zamiast potem wypleniać złe nawyki).
- Dzieci i młodzież bywają bardziej odporne na niepełne lub nierzetelne przekazy z mediów i reklam, niż nam się wydaje!
- Wbrew powszechnym przekonaniom, dzieci i młodzież mają wysoki poziom zrozumienia dla problemów i sytuacji ludzi otyłych oraz empatię dla tych osób. Nie trzeba było ich przekonywać, że każdemu człowiekowi (bez względu na wygląd czy wagę) należy się szacunek i wsparcie.
- Młodzież chce zdobywać wiedzę i zadaje celne, ciekawe pytania, dlatego takie szkolne warsztaty z wykwalifikowanymi dietetykami są bardzo, bardzo potrzebne!
Chociaż do tej pory na ogół pracowałam z dorosłymi, cieszę się, że mogłam zdobyć tak wartościowe i pouczające doświadczenie. To już koniec naszego cyklu warsztatów, ale mam nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będę miała przyjemność podjąć takie wyzwanie!
Może cię też zainteresować…
- Dieta na sen – czy istnieje?
- Przewlekłe zmęczenie – co doradzi ci dietetyk?
- Dieta dla mózgu – nowa książka
- Dieta na dobry nastrój
- Możesz jeść normalnie – nowa książka
- Dobre i tanie jedzenie
- Jak wybierać zdrowe produkty, kontrolując wydatki?
- Gotowanie bez marnowania
- Tańsze zakupy – jak to ogarnąć?
- Polowanie na tańszą żywność