Jak pozbyć się kaca?

Z Sylwestra pamiętasz tyle, że był, Twoja głowa pęka w szwach, a żołądek wykonuje dziwne akrobacje? To znaczy, że jak miliony osób obchodzisz dziś Światowy Dzień Kaca 😀 Nie martw się, możesz sobie pomóc. Czy wiesz, że istnieje coś takiego, jak dieta na kaca?

co jeść na kaca

Co może cię uratować?

Dieta na kaca – sprawdzone produkty

Cukier – prawdopodobnie po zakrapianej imprezie twój poziom glukozy we krwi szybko się podniósł, a w nocy gwałtownie opadł. Dlatego możesz mieć zawroty i ból głowy, drżenie rąk, uczucie senności i znużenia. Z samego rana zmuś się do zjedzenia łyżki miodu, dżemu lub wypij szklankę soku pomarańczowego albo najlepiej posłodzoną wodę z wyciśniętą cytryną.  

Elektrolity – np. potas, sód, wapń, magnez. Zapewne masz ich w tej chwili za mało (zwłaszcza, jeśli spędziłeś/ aś noc lub poranek, czule obejmując muszlę klozetową) i dlatego odczuwasz zawroty głowy, zmęczenie, skurcze, niepokój i ogólne rozbicie.

  • Potas znajdziesz np. w bananach, ziemniakach, fasoli po bretońsku, pomidorach i soku pomidorowym, zupie jarzynowej, selerze, koktajlach owocowo-szpinakowych.
  • Magnez to składnik np. w kaszy gryczanej, orzechów, gorzkiej czekolady, fasoli.
  • Wapń występuje w przetworach mlecznych, fasoli, orzechach i pestkach a także warzywach, np. liściastych.
  • Sód – występuje w soli i słonych pokarmach. Jest potrzebny, ale nie przesadź z nim.
  • W przypadkach krytycznych sięgnij po suplementy magnezu i potasu, lub np. specjalne preparaty nawadniające z elektrolitami, przeznaczone dla osób odwodnionych np. po biegunkach (kupisz je w aptece w postaci tabletek lub proszków do rozpuszczania).

Jajka – zawierają ważne aminokwasy, lecytynę, witaminy i składniki mineralne. Wiele osób ceni je jako śniadanie po alkoholowym maratonie. W zależności od tego, co jest w stanie przyjąć twój żołądek – zjedz je w formie jajecznicy, omletu, na miękko albo na twardo.

Kwaśne potrawy – kto nie słyszał o ich zbawiennym wpływie na skacowany organizm? Wypróbuj np. kapuśniak, żurek, bigos, kwaszone ogórki czy sok z kiszonej kapusty.

Witamina C – pomaga zwalczać wolne rodniki i odtruwać organizm. Znajdziesz ją np. w cytrynie, kapuście, pomarańczach, malinach, kiwi, pomidorach, papryce, świeżym chrzanie czy natce pietruszki.

Rosół – najlepiej od mamy 😀 Zawiera sód, potas, witaminy, białko i tłuszcz. Stawia na nogi w każdej sytuacji 😀

Lekkostrawne jedzenie – jeśli twój żołądek nie wytrzymał, masz mdłości, wymioty i silne bóle – zapomnij o fasoli i bigosie! Dieta na kaca (szczególnie w cięższych przypadkach) powinna być raczej lekkostrawna. Skup się więc na produktach, które są łagodne dla przewodu pokarmowego. Zjedz np. kajzerkę ze świeżym masłem, łagodny rosół z makaronem, ziemniaki z koperkiem lub pietruszką, gotowane mięso (np. udko z rosołu), pieczone jabłko z ryżem, gotowaną marchewkę, kisiel. 

Sposoby na kaca

Woda – najlepiej niegazowana. Pij ją małymi łykami przez cały dzień, tak by przyjąć 2 litry lub więcej. Odwodnienie jest jedną z przyczyn twojego złego samopoczucia. Możesz też wypróbować słaby napar z rumianku, który łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego.

Spokój – tego dzisiaj potrzebujesz. Unikaj gwałtownych bodźców – światło, wysiłek, hałas itp. 

Uwaga: Nie forsuj się, nie biegnij na morderczy trening (wbrew temu, co pewnie teraz myślisz – niektóre osoby mają takie pomysły…). Możesz przez to pogłębić odwodnienie i w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zaburzeń pracy serca.

Powietrze – pomoże dotlenić znużony mózg. Połóż się w dobrze przewietrzonym, chłodnym pokoju lub zostaw otwarte okno. Jeśli masz siłę – wybierz się na spokojny spacer.

Czy kawa pomaga na kaca?

Jeśli cierpisz na kaca, uważaj na kofeinę – wiele osób próbuje się postawić na nogi, pijąc jedną (lub więcej) mocnych kaw. Niestety to może bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Kofeina zawarta w kawie może nasilać odwodnienie i wypłukiwanie elektrolitów, podnosić ciśnienie, wzmagać ból głowy, przyspieszać rytm serca czy podrażniać przewód pokarmowy. Lepiej zrobisz, jeśli wypijesz szklankę słabej herbaty (nie więcej niż 1-2 razy w ciągu „kacowego” dnia). Herbata zawiera mniej kofeiny niż kawa, a jej pobudzające działanie jest łagodniejsze.

 

Powodzenia! 🙂


Może cię też zainteresować…