Chleb na zakwasie z siemieniem lnianym
Większość z nas z powodu epidemii nadal nie opuszcza domów, jeśli to nie jest konieczne. Żeby zminimalizować potrzebę wychodzenia a także ograniczyć kupowanie produktów sprzedawanych luzem, bez opakowań – warto piec w domu własny chleb. Od pewnego czasu ciężko dostać drożdże ale… tu wchodzi na arenę niezastąpiony naturalny zakwas. Chleb na zakwasie jest pyszny, dłużej pozostaje świeży a do tego jest dobry dla naszych jelit (jak inne rodzaje fermentowanej żywności, np. kiszonki).
Po trzech tygodniach chwilowo znudził mi się mój ulubiony razowiec, więc tym razem upiekłam taki oto chleb z siemieniem lnianym. Nie jest tak mięsisty i mokry jak razowy, krócej także pozostaje świeży, ale naprawdę warto go przetestować. Niektórym osobom taka lżejsza, puszystsza wersja domowego chleba z pewnością nawet bardziej przypadnie do gustu 🙂
Nie masz zakwasu? Zajrzyj tutaj i zobacz jak go samodzielnie zrobić.
Chleb na zakwasie z siemieniem lnianym
Wieczorem przygotuj:
Łyżka zakwasu (25 g)
155 g mąki żytniej razowej
220 g zimnej wody
- Składniki umieść w misce i dokładnie wymieszaj tak, by utworzyła się dość gęsta (ale nie zbita) pasta. W razie czego zmodyfikuj ilość mąki i wody (zaczynu ma być łącznie 400 g).
- Przykryj miskę czystą ścierką lub papierową serwetką i odstaw na 11-12 godzin.
Rano przygotuj:
110 g mąki żytniej jasnej
110g mąki pszennej uniwersalnej
180 g mąki pszennej chlebowej*
250 g wody
40 g siemienia lnianego w ziarnach
10 g cukru trzcinowego lub miodu
8 g soli
Do formowania: masło, otręby, olej, mąka uniwersalna
*Ewentualnie może być sama uniwersalna lub typ 650.
- Dodaj wszystkie składniki do zaczynu i miksuj przez 2-3 minuty mikserem z hakiem do ciast drożdżowych i chlebów. Ciasto powinno być gęste, ciągnące.
- Przykryj ponownie miskę, wstaw ją do piekarnika nagrzanego do 30 stopni i pozostaw tam na 1,5 godziny. Ciasto powinno mocno wyrosnąć.
- Foremkę keksową (30 cm długości) wysmaruj masłem i wysyp otrębami.
- Ciasto po wyrastaniu przemieszaj łyżką i przełóż do formy. Wygładź powierzchnię i posmaruj olejem za pomocą kuchennego pędzelka.
- Wstaw ponownie do ciepłego piekarnika i pozostaw do podwojenia objętości (u mnie zajęło to około 2 godzin). Po wyrośnięciu wysuń na chwilę i oprósz wierzch mąką uniwersalną.
- Włącz grzałkę w piekarniku na 200 stopni (ten chleb pieczemy od zimnego piekarnika).
- Od momentu włączenia piekarnika czas pieczenia powinien wynosić około 50-55 minut. Chleb powinien się zrumienić i wyraźnie odejść brzegami od blaszki.
- Po upieczeniu pozostaw w blaszce na kilka minut, następnie wyjmij go, używając kuchennych rękawic i wystudź całkowicie na kratce kuchennej.
Chleb na zakwasie z siemieniem lnianym w dniu upieczenia cieszy nas wspaniałą, chrupiącą skórką. Pozostaje świeży przez kolejne 2 dni. Później czerstwieje, ale świetnie nadaje się np. na grzanki.
PS: Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądał zaczyn i ciasto na poszczególnych etapach, zajrzyj na mój Instagram (@lewandowska.o.diecie) i przejrzyj stories 🙂