Warzywa, które leczą – nowa książka!

Warzywa, które leczą to jedna z książek, na które bardzo czekam. Powstała w zeszłym roku i miała ukazać się wiosną, jednak pandemia nam te plany pokrzyżowała. Teraz nareszcie mogę już zapowiedzieć, że pojawi się już bardzo niedługo, bo 02.09.2020 – nie mogę się doczekać 🙂 .

Prozdrowotne właściwości warzyw

warzywa, które lecząPamiętam, że Warzywa, które leczą świetnie mi się pisało. Zazwyczaj tę grupę produktów spożywczych traktuje się w literaturze zbiorczo i ogólnie. Tymczasem, analizując po kolei każde z 23 wybranych warzyw i rozkładając jego właściwości na czynniki pierwsze – dowiedziałam się sporo nowych rzeczy!

Jakimi kryteriami kierowałam się, dobierając warzywa do książki? Szukałam tych najbardziej odżywczych, z najciekawszymi właściwościami. Nie było trudno takie znaleźć 😉 .

Starałam się, by w książce znalazły się głównie warzywa krajowe, popularne i łatwo dostępne (np. buraki, cebula, kapusta). Tylko kilka z nich to rośliny bardziej „egzotyczne” lub nieco rzadziej w Polsce wykorzystywane (np. bataty, ciecierzyca, roszponka).

Każde warzywo ma starannie scharakteryzowaną wartość odżywczą, właściwości prozdrowotne i zastosowanie kuchenne oraz dietetyczne. Dowiesz się przy jakich schorzeniach warto jeść poszczególne warzywa, a kiedy lepiej sobie je odpuścić (lub ograniczyć, albo inaczej przyrządzić). Zaufaj mi – profilaktyczne i lecznicze właściwości warzyw naprawdę bywają zaskakujące 🙂 .

Warzywa, które leczą

Moja nowa książka nie jest o weganizmie i w żadnym wypadku nie promuje warzywnych detoksów ani monodiet warzywnych. Przepisy zamieszczone w książce, oprócz warzyw zawierają też nabiał, tłuszcze roślinne, jajka, zboża, mięso czy ryby. Zależy mi jednak, by przyłożyć swoją cegiełkę do większego spożycia warzyw w naszym kraju.

Ponieważ wiem, że nie jest to takie łatwe – szczególnie dla osób, które za warzywami nie przepadają i tych, które nie wyniosły z domu nawyku ich jedzenia – przepisy z moich Warzyw to nie tylko sałatki!

W książce znajdziesz przepisy na warzywne gofry, babeczki, koktajle, soki, kopytka, pasty kanapkowe, zupy, omlety, przekąski, wrapy czy ciastka. Mam nadzieję, że przepisy nie tylko Ci posmakują ale też zainspirują do dalszych eksperymentów i zwiększania udziału warzyw w diecie.


A może zainteresują cię też inne książkowe premiery z sezonu lato/jesień 2020?