Sernik light z malinami
Uwielbiam serniki. Ostatnio robiłam dwa razy sernik na zimno, a teraz ponieważ upały nieco odpuściły – byłam w stanie wreszcie zrobić wersję pieczoną. Sernik light z malinami to odchudzona wersja tradycyjnego sernika. Do jego zrobienia wykorzystałam chudy biały ser oraz maślankę. Masła jest niewiele, a zamiana cukru na ksylitol dodatkowo zmniejszy wartość energetyczną.
Jeśli chodzi o smak, to muszę przyznać, że eksperyment naprawdę się udał. Osoby testujące przyznały, że nie smakuje, jak kremowy sernik z toną tłuszczu ;)… ale jest naprawdę dobry i chętnie zjadłyby znowu. Uważam, że taki deser to fajne urozmaicenie diety – jest słodki, nie smakuje „dziwnie”, jak niektóre fit słodycze, a rozsądna porcja wcale nie jest taka mała. W dodatku jego przygotowanie jest niezwykle proste (chociaż zajmuje trochę czasu, z uwagi na studzenie i chłodzenie).
Sernik light z malinami
700 g chudego białego sera
200 g maślanki naturalnej
130 g cukru/ ksylitolu
40 g masła
10 g cukru wanilinowego
3 duże jajka
2 łyżki mascarpone / tłustej śmietany*
Opakowanie budyniu waniliowego
+ do dekoracji:
2-3 garście malin
Odrobina cukru/ ksylitolu
*mascarpone dodałam w zasadzie tylko dlatego, że miałam w lodówce resztkę i chciałam ją zużyć. W minimalnym stopniu wpłynie na konsystencję deseru. Można go spokojnie pominąć, ewentualnie dodać około 5 g masła więcej.
- Wyjmij zimne składniki kilka godzin wcześniej (albo zostaw na blacie na noc). Powinny być w temperaturze pokojowej.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni.
- Ser wkrusz do miski malaksera.
- Dodaj jajka, miękkie masło, cukier, mascarpone lub śmietanę, cukier wanilinowy i dokładnie zmiksuj.
- Gdy masa będzie gładka – dodaj maślankę oraz budyń i ponownie zmiksuj.
- Przygotuj tortownicę (24 cm). Spód wyłóż papierem i zepnij obręczą.
- Nałóż masę do tortownicy, wygładź i wstaw do nagrzanego piekarnika.
- Piecz 15 minut, zmniejsz temperaturę do 130 stopni i piecz jeszcze około godziny. Sernik powinien dobrze stężeć. Mój nie zrumienił się, ani nie popękał.
- Wyłącz piekarnik, nie otwieraj drzwiczek, zostaw sernik na około godzinę.
- Uchyl drzwiczki i pozostaw sernik do ostudzenia.
- Gdy będzie zimny, włóż go do lodówki i schładzaj przez kilka godzin.
- Przed podaniem udekoruj sernik: Maliny podduś na patelni z cukrem/ ksylitolem, aż się rozpadną i lekko zgęstnieją.
- Zestaw z ognia, przestudź, a potem posmaruj masą sernik.
Odchudzony sernik bez spodu – co warto wiedzieć:
Sernik będzie bezglutenowy, jeśli kupisz budyń i cukier wanilinowy bez glutenu oraz zwrócisz uwagę, czy nabiał nie zawiera glutenowych zagęstników czy dodatków.
Do sernika użyłam zwykłego, białego sera (twarogu) niemielonego. Takiego, z jakiego robi się twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Mój malakser zdołał go zmiksować na dość gładką masę, chociaż w gotowym wypieku dało się wyczuć grudki. Jeśli wiesz, że będzie ci to przeszkadzać – zmiel ser (2-3krotnie) w maszynce przed wymieszaniem z pozostałymi składnikami.
Sernik, dzięki dużej zawartości białka jest bardzo sycący jak na deser. Nie trzeba zjeść go wiele, by poczuć satysfakcję :). W dodatku zmniejszenie dodatku tłuszczu (w tym nasyconych kwasów tłuszczowych) jest dobre dla naszego zdrowia (np. układu krążenia).
Smacznego!