Bezglutenowy sernik śmietankowy

Dziś rano pokazałam na moim Instagramie bezglutenowy sernik śmietankowy, który upiekłam w weekend. Wzbudził on spore zainteresowanie, dlatego teraz publikuję przepis 🙂 . Nie ma co się oszukiwać – sernik nie należy do lekkich, odchudzonych czy dietetycznych. To tradycyjny, raczej kaloryczny sernik. Idealny, by zjeść go tak od czasu do czasu, gdy pojawi się okazja. Jego zaletą jest łatwość wykonania i uniwersalność. Mogą go bezpiecznie spożywać osoby na diecie bezglutenowej – a osoby na tradycyjnej diecie nie odczują żadnej różnicy. Jeśli mamy w rodzinie lub gronie znajomych osoby na diecie bezglutenowej czy bezpszennej – taki deser (i jemu podobne) okażą się trafnym wyborem. No ale już do rzeczy:

śmietankowy sernik bez glutenu

Sernik śmietankowy bezglutenowy

1 kg dobrej jakości sera w wiaderku (u mnie Mój ulubiony)

180 g cukru pudru (można zastąpić ksylitolem)

Szklanka śmietany kremówki

4 jajka

Opakowanie budyniu śmietankowego bezglutenowego

Masło i mąka ryżowa bezglutenowa do formy

  1. Wszystkie lodówkowe składniki (śmietana, jajka, ser) wyjmij na blat i odstaw na 5-9 godzin (np. na noc) by osiągnęły temperaturę pokojową.
  2. Tortownicę o średnicy 25 cm wysmaruj dobrze masłem, a spód oprósz mąką ryżową.
  3. Przygotuj dużą miskę, wbij jajka i dodaj wszystkie pozostałe składniki.
  4. Zmiksuj mikserem (na niskich obrotach, tylko do połączenia składników). To tyle!
  5. Przelej masę do formy i wygładź łyżką.
  6. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.
  7. Piecz 15 minut, po czym zmniejsz grzanie na 100 stopni i piecz jeszcze 1,5 godziny.
  8. Wyłącz piekarnik i pozostaw sernik w środku na godzinę (bez otwierania).
  9. Uchyl drzwiczki i pozostaw na kolejną godzinę lub dwie. Później możesz wyjąć sernik i studzić go na blacie.

Bezglutenowy sernik śmietankowy możesz przygotować na dowolnym bezglutenowym spodzie. Do dekoracji możesz użyć konfitury, masła orzechowego, polewy czekoladowej, galaretki czy musu owocowego. Oczywiście zwróć uwagę, by wszystkie składniki dodatkowe nie zawierały glutenu.

Uważaj też na śmietanę – niektóre produkty nabiałowe mają zagęstniki, których nie powinny jeść osoby z nietolerancją glutenu.

Jeśli nie musisz przestrzegać diety bezglutenowej – przepis w zasadzie pozostaje bez zmian. Możesz jednak użyć zwykłego budyniu, a formę oprószyć zwykłą mąką, lub bułką tartą czy kaszą manną.

Sernik można przygotować z mniejszą ilością cukru. Najmniejsza ilość, której próbowałam (i był dobry) to 150 g.

Bezglutenowy sernik śmietankowy z tego przepisu zawsze robię odpowiednio wcześnie, by przed podaniem postał przynajmniej 4-6 godzin w lodówce. Sernik w temperaturze pokojowej jest mniej smaczny i ma inną konsystencję.

Smacznego!