Kasza jaglana z fasolą, brokułami i czarnuszką (bez glutenu)

„Z-tego-co-w-lodówce” to mój ulubiony rodzaj obiadu. Chociaż na co dzień zajmuję się tworzeniem i modyfikacją przepisów – to w domu najchętniej gotuję proste posiłki ze składników, które są pod ręką. Tak też powstała najnowsza receptura, którą pokazywałam ostatnio na mojej facebookowej stronie. Oto kasza jaglana z brokułami i fasolą (oraz licznymi dodatkami).

Danie jest kolorowe, smaczne i bardzo sycące. Dostarcza błonnika, przeciwutleniaczy, witamin grupy B, żelaza oraz białka. Jest to fajna opcja na obiad bez mięsa. Żeby uzyskać wersję wegańską wystarczy zrezygnować z dodatku sera, lub zamienić go na tofu.

obiad bez glutenu - kasza jaglana z brokułami i serem

Posiłek będzie bezglutenowy, jeśli użyjemy kaszy jaglanej z certyfikatem przekreślonego kłosa (oznacza on, że produkt nie został zanieczyszczony glutenem). Warto też zwrócić uwagę, czy pozostałe składniki (np. przyprawy, ser) są bezpieczne dla osoby na diecie bezglutenowej.

Jeśli nie musisz unikać glutenu – użyj dowolnej kaszy jaglanej. Osobiście polecam takie, które nie są pakowane w woreczki do gotowania, ale jedno opakowanie zbiorcze.

Kasza jaglana z brokułami i fasolą

3 porcje

3 małe główki brokułów (ok. 450-500g)

150 g ugotowanej lub konserwowej fasoli czerwonej

1/3 małej papryki czerwonej

80-90 g suchej kaszy jaglanej

50 g sera z niebieską pleśnią

7 dużych oliwek zielonych

3 łyżki pestek słonecznika

Pieprz i sól

Oregano

czarnuszka

  1. Kaszę wsyp na sito. Przelej kolejno zimną wodą, a potem wrzątkiem. Zagotuj w rondlu wodę do jej ugotowania.
  2. Brokuły podziel na różyczki (grube łodygi odłóż do innego dania).
  3. Wrzuć kaszę do rondla z wrzątkiem (będzie się gotowała około 15-17 minut), dodaj szczyptę soli.
  4. Przygotuj garnek z nakładką do gotowania na parze, zagotuj w nim wodę i wrzuć różyczki brokułów (będą się gotowały około 10 minut).
  5. W międzyczasie posiekaj paprykę, ser pokrój w kostkę a oliwki w cienkie półplasterki.
  6. Ugotowaną kaszę odcedź, przesyp z powrotem do garnka po gotowaniu, dodaj słonecznik, paprykę, oliwki, łyżeczkę oregano, nieco pieprzu i ser.
  7. Pozostaw w cieple (może być na minimalnym ogniu) i mieszaj, aż temperatura się wyrówna.
  8. Brokuły po ugotowaniu dodaj do kaszy.
  9. Wymieszaj wszystko, posyp czarnuszką i podawaj.

Uwaga: jeśli masz gotowe składniki osobno – np. zimną, ugotowaną kaszę z poprzedniego dnia – wymieszaj wszystko w półmisku żaroodpornym i podgrzej w piekarniku.

Kasza jaglana z brokułami i fasolą to zdrowa i łatwa opcja na obiad. Przestrzegam jednak osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym przed zjedzeniem dużej ilości – brokuły i fasola są ciężkostrawne nawet osobno, a razem… 😉