Właściwości komosy ryżowej. Czy warto jeść płatki quinoa?

W pierwszym odcinku nowego cyklu ZjedzNowe, który zwyciężył w niedawnym głosowaniu na Facebooku, mam dla was garść informacji na temat właściwości komosy ryżowej, a konkretnie płatków quinoa (czyli płatków z komosy właśnie).

Dla tych, którzy nie wiedzą – ZjedzNowe to cykl, którym co dwa tygodnie będę testować i opisywać różne produkty spożywcze, których spożywanie nie jest zbyt popularne (lub jest popularne tylko w niektórych kręgach). Odcinki będą się pojawiać co dwa tygodnie, w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca (teraz, w październiku wyjątkowo będzie to trzeci i piąty czwartek) 🙂

No, ale do rzeczy:

Co to jest komosa ryżowa?

Komosa ryżowa (quinoa) to roślina, która nie jest zbożem, ale bywa często nazywana „matką zbóż”. Ponieważ często zastępuje zboża (np. pszenicę), przyjęło się, że zalicza się ją właśnie do tej grupy produktów.

Komosę ryżową można spotkać w sklepach w postaci kaszy, płatków, mąki oraz dodatku do różnych produktów (np. chleba, wypieków, musli, ciastek).

właściwości komosy ryżowej

Właściwości komosy ryżowej

Quinoa ma wiele zalet żywieniowych. Dostarcza witamin, składników mineralnych oraz antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych polifenoli, których nie posiadają tradycyjne zboża.

Szczególnie istotne składniki komosy ryżowej to witamina E (zwana witaminą młodości), magnez (który pomaga niwelować skutki stresu), kwas foliowy (ważny dla płodności i układu krążenia), potas (ważny dla utrzymania prawidłowego ciśnienia), czy wapń (niezbędny kościom).

Quinoa jest tez oczywiście bogatym źródłem błonnika. Dostarcza też nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym również omega 3). Te składniki powodują, że korzystnie wpływa ona na układ sercowo-naczyniowy i sprzyja normalizacji poziomu cholesterolu.

Komosę ryżową poleciłabym też osobom z miażdżycą, nadciśnieniem, insulinoopornością i cukrzycą, osobom odchudzającym się, kobietom z zespołem policystycznych jajników, czy starającym się o dziecko.

Komosa na diecie wegetariańskiej

Quinoa jest wyjątkową rośliną. Zawiera sporo białka, a także żelazo i dobrze przyswajalny wapń – co czyni ją przydatnym produktem w komponowaniu diet wegetariańskich i wegańskich.

Białko komosy ma wyjątkowo dobry skład aminokwasów, jak na roślinę i może służyć jako zamiennik białka zwierzęcego w dietach, gdzie produktów zwierzęcych się nie wykorzystuje.

Antyoksydanty komosy ryżowej

Antyoksydacyjne właściwości komosy ryżowej wynikają z zawartości witamin, pierwiastków wchodzących w skład enzymów (np. manganu, cynku i miedzi), ale także z zawartości polifenoli. Należy do nich np. kwercetyna, która ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce groźnych chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

Quinoa w diecie bezglutenowej

Komosa ryżowa jest produktem naturalnie bezglutenowym, więc bez obaw mogą ją spożywać osoby z celiakią, chorobą Dühringa czy innymi schorzeniami, gdzie trzeba wyeliminować gluten.

Dodatkowo, dzięki wysokiej wartości odżywczej, pomaga w bilansowaniu diety, która po eliminacji większości zbóż może skutkować niedoborami pewnych składników.

Uwaga: Jak każdy produkt, quinoa może być zanieczyszczona glutenem na etapie produkcji, pakowania czy przechowywania. Zawsze szukaj na opakowaniu informacji na temat alergenów i możliwej zawartości glutenu.

Co zawierają i jak smakują płatki quinoa?

Znasz już właściwości komosy ryżowej, a teraz pora powiedzieć nieco więcej o płatkach, które są tematem dzisiejszego odcinka. Oto ich wartość odżywcza (spisana z opakowania):

Wartość odżywcza100 g płatków quinoa:
Wartość energetyczna 366 kcal
Węglowodany56 g
Błonnik9 g
Tłuszcz8 g
w tym nasycone kwasy tłuszczowe1,1 g
Białko13 g

Płatki quinoa są bardzo drobne i delikatne. Mają słodkawy, mocno orzechowy smak. Po ugotowaniu nie rozmiękają mocno. Nadają się zarówno do dań wytrawnych, jak i tych na słodko. 

Ja osobiście preferuję je jako dodatek do dań, ale nie główny składnik. Do tej pory przetestowałam je głównie w wypiekach a także w różnych wariacjach na temat owsianki. Szczególnie fajnie wychodzą ciasteczka, które nie zawierają orzechów, a dzięki quinoa pachną orzechami 🙂

Po otwarciu przechowuj je w ciemnym i suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Do czego wykorzystać płatki quinoa?

Płatki quinoa można przygotować jak tradycyjną owsiankę (gotujemy je około 5-6 minut), lub wymieszać z innymi płatkami, tworząc musli do mleka czy jogurtu. Możesz je dodać do słodkich wypieków (np. do ciasteczek czy muffinek).

Owsianka, którą pokazywałam na blogu w tym tygodniu, zawiera dodatek płatków z komosy ryżowej. Kilka przepisów na desery z ich wykorzystaniem znajdziesz także w mojej książce Wypieki dla diabetyków.

Płatki możesz także dodać do wege-burgerów, ciasta na chleb albo wsypać do sałatki warzywnej lub owocowej. Mogą stać się również zagęszczającym i odżywczym dodatkiem do zupy.


Uwaga: artykuł nie jest sponsorowany. Na zdjęciu pokazałam przykładowe płatki, które kupiłam w popularnym markecie 🙂