Przekąski na diecie odchudzającej – 7 pomysłów do 200 kcal

Częste posiłki i przekąski na diecie mają uchronić cię przed niekontrolowanym podjadaniem i zjadaniem zbyt dużych porcji (np. po 5-6 godzinach bez posiłku).

Skuteczna dieta odchudzająca powinna obejmować 4-5 posiłków dziennie. Ten fakt przeraża wiele osób, które widzą już oczyma wyobraźni, jak stoją przy kuchni przez pół dnia i szykują 5 wyszukanych, ciepłych dań. W rzeczywistości wcale nie musi tak być, a 1-2 z planowanych posiłków powinny stanowić małe przegryzki.

jakie przekąski na diecie?

Jakie przekąski można jeść na diecie?

W zależności od kaloryczności diety, przekąska może dostarczać 100-200 kcal. Powinna też spełniać kilka wymogów:

  • Jak największa objętość – 3 czekoladowe cukierki mogą dostarczać 140 kcal, ale czy się nimi najesz? Jeśli twój mini-posiłek nie ma dużej objętości, zadbaj, by dostarczał chociaż sporo błonnika (np. orzechy, bakalie).
  • Wysoka wartość odżywcza – kiedy ograniczasz kaloryczność diety, trudniej ci pokryć zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne składniki. Dlatego zamiast „pustych kalorii” wybieraj odżywcze produkty.  
  • Dobry smak – przekąska nie usatysfakcjonuje cię, jeśli nie będzie ci smakować. Wpychając w siebie coś „na siłę”, trudno będzie ci zwalczyć poczucie dyskomfortu i ochotę na przysmak, który bardziej ci odpowiada.

Propozycje przekąsek na diecie odchudzającej

Poniżej mam dla ciebie 7 propozycji małych przegryzek do 200 kcal, które spokojnie możesz wkomponować w swoją dietę odchudzającą. Zaletą poniższych przekąsek jest także szybkość i prostota przygotowania – wystarczą dosłownie 1-4 minuty, by cieszyć się mini-posiłkiem.

30 g orzechów włoskich lub migdałów 170-190 kcal
35 g wędzonego łososia + 200 g warzyw
(np. rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, plasterki ogórka
lub słupki papryki)
ok. 100 kcal
Szklanka maślanki lub kefiru i ½ opakowania borówek (ok. 100 g) ok. 180 kcal
40 g suszonych moreli lub śliwek (niesiarkowanych) ok. 140 kcal
Koktajl truskawkowy – mały kubeczek jogurtu naturalnego
lub ¾ szklanki wegańskiego napoju roślinnego + 3 garście truskawek
(150 g) zmiksowane w blenderze
ok. 130 kcal
½ serka wiejskiego light (75 g)
+ pokrojony duży pomidor i suszona bazylia
ok. 91 kcal
2 marchewki obrane i pokrojone w słupki + 3 łyżki humusu (45 g) *ok. 188 kcal

* hummus przygotuj wcześniej w większej ilości lub (w razie braku czasu) kup gotowy dobrej jakości. Możesz go jeść z warzywami jako przekąskę, lub posmarować nim np. kanapki.